Medya

12/06/2018

Gayrimenkul TÜRKİYE

Yoksa kentsel dönüşüm bu mu?

Bizim bölgeyle tanışmamız Şişhane Park’ı yaptığımız zamanlara dayanıyor. Galataport o zamanlar başlamaya yakındı. Dönüşümünü tamamlamamış tek bölge olarak Galata Kulesi ile Galataport arasında kalan alan öne çıkıyordu. Üstelik İstanbul’un en merkezi yerlerinden. Kentin daha çok gelişeceği bir yeri olduğu herkes tarafından biliniyordu; nitekim alanda satılık bir ürün de bulamıyorsunuz, hep kat karşılığı aldık. Kimse satıp gitmek istemiyor.
Galataport yapılıyor, ancak yakın çevresinde gerçekten nitelikli konut yok. Galataport’a yakın bir yerde yaşamak istiyorsanız büyük ihtimalle bizden bir konut alacaksınız. Biraz yukarıda Tomtom var, bir de burada biz varız.
Türkiye’de parsel birleştirerek geliştirme yapmak çok zor. Ayrı ayrı daha güzel bir doku oluşturabildiğimizi görünce de bu yola gittik. Bu şekilde komşuluk geliştirmeye de çalışıyoruz. Zaten artık bir hikayeniz olmadan yaptığınız işin hiçbir anlamı yok.
Tabii bölgenin kısıtları da var. Her şeyden önce sit alanı. Sit alanında bütün kurallar değişiyor. Binayı yıkarken bile kurul onayı almanız gerekiyor. İdari süreçler çok karışık, ondan dolayı uzun sürüyor. Ancak kentin bu kadar içinde geliştirme yaparak yaptığımız şeyin hiçbir zaman değer kaybetmeyeceğine inanıyoruz. Bu motivasyonla çalışıyoruz.
Tasarımın önemi en çok Beyoğlu’nda ortaya çıkıyor. Ben Nişantaşı’nda da kat karşılığı geliştirme yapıyorum. Bu bölgenin sakinleri kadar tasarımdan anlayan bir kitle yok. Herkes ne istediğini biliyor, zaten o algı olmasa orada yaşamak istemez. Bu yüzden burada çok iyi bir tasarım ve üretim yapmak zorundasınız, çünkü gelen kişi bunu sorguluyor ve anlıyor.
Buradaki en büyük avantajımız beş yıl önce bu alanın farkına varmış olmamız. Bu lokasyonun gayrimenkul geliştirme açısından şu kolaylığı var: Binaların sahibi hep tek. Bu durumda geliştirmek çok daha kolay. Çünkü mal sahibi iyi bir şey yapıldığı zaman, bazı şeylerden fedakarlık yapıldığı zaman daha değerli olacağını anlıyor. Anlaşmak çok daha kolaydı bizim için. Bu yüzden bir anda ruhsat aşamasında veya yapılan bu kadar bina ortaya çıkabildi.
Bölgede yaklaşık 300 yeni konut ünitesi çıkacak. Bu bölge için çok ciddi bir rakam.